V četrtek, 17. 4. 2025, smo se udeležili državnega debatnega srečanja v Žalcu, kjer smo razpravljali o pomembni temi – duševnem zdravju otrok. Srečanje je povezalo 13 osnovnih šol s posebnimi potrebami iz vse Slovenije. Znotraj srečanja so potekale delavnice: Krepim svoje zdravje, Kakor reči ne brez občutka krivde, Viri pomoči, V stiski sem, Stres in počutje. Po dogodku so naši učenci strnili svoje vtise:
Aneja M. Po srečanju sem začela bolj razmišljati o tem, kako prepogosto želim ugajati prijateljem in počnem stvari, ki si jih v resnici ne želim.
Aneja R.: Bila sem presenečena, kako dobro smo se lahko pogovarjali o odnosih, spolnosti, prijateljstvih in ostalih temah, ki se jih s prijatelji ne moremo pogovarjati.
Adrijan: Naučil sem se, da je pomembno poslušati tudi druge.
Lara: Zelo mi je ostalo v spominu, ko je ena izmed skupin povedala, kako nekateri izkoriščajo mlade punce in kako zelo pazljivi moramo biti.
Tilen: Čeprav sem imel malo treme, sem bil ponosen nase, da sem lahko prisostvoval v ekipi mladih in da sem lahko izrazil svoje mnenje.
Tea: Najbolj mi je bilo všeč, ker sem se lahko družila s svojimi bivšimi sošolkami.
Vtisi mentoric:
Debata je bila odlična priložnost, da naši učenci razvijajo veščine javnega nastopanja, kritičnega mišljenja in empatije. Zelo nas je razveselilo, kako samozavestno so se vključili v pogovor in kako odprto so delili svoja razmišljanja. Takšni dogodki dokazujejo, da otroci veliko razumejo – če jim le damo priložnost, da spregovorijo.
O duševnem zdravju ne govorimo zato, ker je láhko – temveč zato, ker je pomembno.
Vsi udeleženci smo enotno zaključili: največje pogumneži so tisti, ki si upajo povedati, kako se v resnici počutijo!